Meme kanserinde umut veren

  • 14 Ekim 2018
  • 1.219 kez görüntülendi.
Meme kanserinde umut veren

Meme kanserinde ‘akşama evdesin’ devri yaklaşıyor…

Sabah’ta yer alan habere göre göğüs kanseri tedavisinde hastaneye yatış korkusu bitiyor. Tümörü tek seansta yok eden yeni tedavilerle sağlık kurumları hastayı bir günde taburcu edebilecek
Dünya genelinde “Meme kanseri bilinçlendirme ayı’ olarak ilan edilen ekim ayında her sekiz kadından birinin kabusu olan hastalıkla ilgili pek çok etkinlik düzenlenecek. Bu önemli ayda Fransa’da iki ayrı enstitüden meme kanserine anında müdahaleyle hastaya bir günde taburcu olma imkanı sağlayacak yeni hedef ve tedavi yöntemleriyle ilgili müjde geldi.

‘Yüzde 60’ hedefi

Ülkenin başkenti Paris’teki Curie Enstitüsü, her yıl meme kanseri hastaları için düzenlediği ‘Pembe Ekim’ etkinlikleri öncesi yayımladığı raporda gelişen tedavi yöntemleriyle kendilerine meme kanseri operasyonu için başvuracak hastaların yüzde 60’ını aynı gün içinde taburcu etme hedefi koyduklarını duyurdu. Enstitü yapılan deneme çalışmalarında 9-10 saat içinde evlerine gönderdikleri her 3 hastadan 2’sinin aldıkları hizmetten memnun olduklarını açıkladı. Böylesine kısa sürede taburcu edilen hastalardan sadece çok küçük bir kısmının 48 saat içinde tekrar sağlık merkezlerine gitmek zorunda kaldığı da bildirilen veriler arasında yer aldı. Curie Enstitüsü, 2012’den beri yaptıkları operasyonların sadece yüzde 30’unda hastaları aynı gün eve gönderebildiklerini duyurdu.

Yeni radyoterapi yöntemi

Fransa’daki bir diğer meme kanseri merkezi olan Montpellier Enstitüsü ise sadece ameliyat değil kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinde de yeni kolaylıkların müjdesini verdi. Hastanın vücudunda daha az toksik etki oluşturacak “geliştirilmiş radyoterapi yöntemi” sayesinde, tümörler tek bir seansta yok edilebilecek.

Eskiden 25 seans sürerdi

Günümüzde yaygın olan radyoterapi yöntemlerinde, vücutlarındaki ufak kütleli tümörlerden arınmak için tedaviye başvuran kadınlar ortalama 25 seansa girmek zorunda kalıyor. 

‘Göğüs implantı aynı gün hazır edilmeli’

Meme kanseri uzmanı Gustave Roussy araştırma enstitülerinin geliştirdiği yöntemlerin yanı sıra hastanın korkularını yenebilmesi ve psikolojik olarak rahatlamasını sağlayacak bir öneri sunuyor. Roussy, kanserli hücrelerden kurtulmak için masektomi ameliyatına girmek zorunda kalan hastalar için operasyondan önce göğüs implantının hazırlanması gerektiğini, bu implantın hastaya aynı günde takılmasıyla operasyonun psikolojik yükünün daha kolay atlatabileceğini söylüyor. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ