Nureddin Nebati: Esnafımızı rahatlatacak paket yolda – chigoft

Nureddin Nebati: Esnafımızı rahatlatacak paket yolda

 Nureddin Nebati: Esnafımızı rahatlatacak paket yolda
Okunuyor Nureddin Nebati: Esnafımızı rahatlatacak paket yolda

Batman’da esnaf ziyareti yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Esnafımızı rahatlatacak paket yolda geliyor. Cumhurbaşkanımız açıklayacak” dedi.

Nureddin Nebati: Esnafımızı rahatlatacak paket yolda

Batman’a gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Valiliği ziyaret etti.

Bakan Nebati, Batman Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, AK Parti İl Başkanı Akif Gür ve protokol tarafından karşılandı.

Bakan Nebati, Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra makama geçerek, Vali ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp’tan kent genelinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Esnafı ziyaret etti

Nebati, Valilik ziyaretinden sonra AK Parti il teşkilatını ziyaret etti. AK Parti’li gençler Bakan Nebati’yi meşale, erbane ve Kürtçe şarkılar eşliğinde karşıladı. AK Parti il teşkilatı ziyaretinden sonra Batman Gülistan Caddesi’ne giden Bakan Nebati, burada esnafı ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti.

Nebati, esnaf ve vatandaşların sorun ve taleplerini dinledikten sonra çocuklara hediyeler dağıtıp, hatıra fotoğrafı çektirdi.

“Esnafımızı rahatlatacak paket yolda, Cumhurbaşkanımız açıklayacak”

Esnaf ziyaretinde talepleri dinleyen Bakan Nebati, “Esnafımızı rahatlatacak paket yolda geliyor. Esnafımızı rahatlatacağız. Cumhurbaşkanımız açıklayacak” dedi.

Bakan Nebati’ye ziyaretleri sırasında Vali ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, Milletvekili Ziver Özdemir ve protokol üyeleri eşlik etti.

Nureddin Nebati: Esnafımızı rahatlatacak paket yolda #1
2023 asgari ücret ne kadar olacak? Zam oranı belli oldu mu?Yılın başından itibaren enflasyon oranındaki artış sebebiyle, temmuz ayında yapılan asgari ücret zammından sonra, gözler aralık ayına çevrildi.

Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağı ile ilgili sık sık senaryolar kuruluyor. Herkesin dilinde farklı rakamlar dolaşırken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklama yaptı.

Peki 2023 asgari ücret ne kadar olacak? Zam oranı ne olacak? İşte detaylar…

Bakan Nebati açıkladı

“2002’den bu yana asgari ücretli enflasyona ezdirilmedi. Bu yıla girerken enflasyon hedefimiz bu kadar yüksek değildi. Bu yıl sapma olduğu içim memur ve emekli maaşı artırılınca, talep gelince gelenek bozuldu asgari ücrette iyileştirme yapıldı.

2023 asgari ücret ne kadar olacak? Zam oranı belli oldu mu? #1

Önümüzdeki yıl ve yıllarda Cumhurbaşkanımızın duruşu net. Dar gelirli, sabit gelirli enflasyon altında kalmadı. Önümüzdeki süreçte de enflasyon oranının altında kalmayacaktır.”

“Enflasyon altında artış olmayacak”

“Sayın Cumhurbaşkanımız iktidarı döneminde net cevap verdi. Enflasyon altında artış olmayacak. Çalışma yapılmadığı için henüz bunlarla ilişkin çalışmalar yapılacak. Enflasyon altında olmayan çalışmalar yapılacak.”

2023 asgari ücret ne kadar olacak?

“Yapılan anketlere baktığımızda yüzde 70-75 bir enflasyon hedeflemesi var. Yüzde 70 gerçekleşen bir enflasyonda bunun üzerine yüzde 10’luk bir eklemeyle asgari ücretin brütü 11.647 TL’ye, neti ise 9 bin 900 TL’yi buluyor.

Tabi yüzde 80’lik artış yıllık asgari ücrete yapıldığında bu rakama ulaşmak biraz mümkün olmayacak. Sadece Temmuz ayındaki artışa yüzde 80 artış yapılırsa 10 bin liraya yakın bir asgari ücrete yaklaşmış olacağız.

Yüzde 70’lik bir artış olursa eğer net asgari ücret 9 bin 350 TL olacak. 4.253 TL’nin üzerinden yani yıla yayılırsa asgari ücret yüzde 80’lik artışla 7 bin 656 gibi net bir asgari ücret çıkar.”

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın