Sağlıklı dişetleri ömür uzatıyor

  • 14 Ekim 2018
  • 1.259 kez görüntülendi.
Sağlıklı dişetleri ömür uzatıyor

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman dişeti sağlığı ile genel vücut sağlığı arasındaki ilişkiyi anlattı.

Dişeti sağlığının genel vücut sağlığına etkilerinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Karaduman, açıklamalarında dişeti hastalıkları pek çok sağlık sorununu tetiklediğini belirtti.

Dişeti Hastalığının Sebep Olabileceği Riskleri sıralayan Yrd. Doç. Dr. Karaduman, ‘’Dişeti hastalıkları kalp hastalığına ve inmeye neden olabilir, dişeti hastalıkları ve diş kayıpları alzheimer hastalığı riskini artırabilir ve sağlıklı dişetlerinin diabet riskini azalttığı bilinmektedir’’ dedi. Dişeti hastalıklarının pankreas ve böbrek kanseri riskini arttırabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Karaduman, dişeti tedavisinin kalp krizi ve inme riskini azalttığının da altını çizdi. Yrd. Doç. Dr. Karaduman, ‘’Mevcut dişeti hastalığının hamilelik sırasında çocuk sağlığı için de tehlikeli olduğu gözlemlenmektedir.Mevcut dişeti hastalıklarının tedavisi yaşam süresinin uzamasını sağlayabilir’’ diye konuştu.

Ağızda bulunan eskimiş kron ve köprüler, dişeti hastalıkları, çürük dişler uzun süre aç kalmanın da etkisi ile ramazan ayında ağız kokusuna neden olabileceği gibi ağrıya da yol açabilmektedir diyen Dt. Gökhan Yüksel ise, bu tür problemlerin ertelenmesine gerek olmadan iftardan sonra da tedavilere devam edilebileceğini vurguladı.

Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nin Ramazan ayı boyunca iftardan sonra da diş tedavi hizmeti vermeye devam edeceği bildirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ